Karma Purina – odpowiednia dieta podczas odchudzania kota

wybór karmy purina

Bez wątpienia plagą dzisiejszych czasów i chorobą cywilizacyjną jest otyłość. U ludzi jest to często spotykane a jak wygląda sytuacja w przypadku kotów? Niestety, koty również borykają się z problemem nadwagi i otyłości. Coraz mniej mamy czasu dla siebie a co za tym idzie, dla naszych podopiecznych również. Z natury koty to zwierzęta udomowione ale jednak mimo wszystko są drapieżnikami. Prowadząc leniwy tryb życia stają się tak zwanymi kanapowcami. Śpią, jedzą a z wiekiem same bawią się coraz mniej. W konsekwencji, tyją.

Szukasz dobrych akcesoriów dla kota? Sprawdź markę Diamentiq.

Zbilansowana dieta może pomóc

O co zadbać gdy wystąpią objawy otyłości u kota? Przede wszystkim trzeba ustabilizować jego żywienie. Ilość podawanej karmy należy dostosować do wagi kota. Następnie powinniśmy zadbać o składniki odżywcze. Karma Purina zapewni kotu dużo niezbędnego białka, kwasów omega i minerałów. Składniki dobrej jakości zawarte w karmie oraz w ilości dostosowanej indywidualnie pomogą kotu odzyskać formę. Należy też trzymać się ustalonych pór karmienia. Dopasowanych indywidualnie albo zastosować należy się do instrukcji zawartych przez producenta karmy na opakowaniu. Zazwyczaj powinny być podane wartości przez producenta. Pokarmy  również powinny być odpowiednie dla wieku kota oraz mogą występować specjalne na przykład wspomagające chore nerki. Karma Purina występuje wielu rodzajach i można ją dopasować według własnych potrzeb.

karma purina dla otyłych kotów

Jakie objawy otyłości możemy zaobserwować u kotów

Często na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ze zwierzakiem jest wszystko w porządku. Koty doskonale maskują swoje dolegliwości. Objawy są ciężkie do wykrycia. Obciążone stawy czy niewydolność nerek albo brak należytej higieny w miejscach intymnych, w których kot po prostu nie może się dokładnie umyć a to sprzyja infekcjom. Ciężko te wszystkie objawy poza ekstremalnymi przypadkami wyłapać. Niezbędne jest aby regularnie odwiedzać weterynarza, który odpowiednio szybko zdiagnozuję powikłania.

Gdy już wiemy co dolega to jakie kroki podjąć?

Jeżeli uznaliśmy, że nasz kot waży więcej niż powinien i w szybkim czasie zareagujemy to trzymając się planu żywieniowego szybko powinniśmy doprowadzić pupila do prawidłowej wagi. Plan żywieniowy to najważniejsze kroki jakie trzeba podjąć. Zdarza się często, że koty są karmione w naszym domu mięsem przygotowywanym na nasz obiad lub resztkami gotowanych warzyw. Powinniśmy wtedy się zastanowić czy karma Purina nie dostarczy składników odżywczych lepszej jakość i w odpowiedniej ilości. Jeżeli sami spróbujemy stworzyć dietę dla naszego kota możemy tylko zaszkodzić. Naprawdę w dzisiejszych czasach mamy od ręki dostęp do odpowiedniej karmy. Pozwala to na zadbanie o naszego kota w szczególny sposób. O dostarczenie wszystkiego czego potrzebuję w zbilansowanej diecie. Nie ważne czy jest kotem zdrowym czy nie. Odpowiednio dobrana karma Purina zapewni to zdrowie na długie lata i pomoże pozbyć się dolegliwości związanych z plagą naszych czasów czyli z otyłością. Pamiętajmy, żeby kota nie przekarmiać smakołykami, ponieważ jest to dla kota bardzo szkodliwe niczym dla ludzi jedzenie typu fast food. Należy karmić tyle ile kotu potrzeba. Pamiętajmy, że nasz pupil to kanapowy udomowiony drapieżnik a te na wolności z natury nie jedzą przekąsek. Natura wymusza jedzenie dokładnie tyle ile to potrzebne aby zachować zdrowie i kondycję. A po jedzeniu czas na zabawę!